PODVOD – „KRÁDEŽ“ NEMOVITOSTÍ
Nejčastějšími podvody, kdy zloději nemovitostí dosáhnou podvodného přepisu vlastníka, je zfalšováním smluvních dokumentů potřebných pro převod. Dle § 62 a 63 vyhlášky č. 357/2013 Sb., katastrální vyhláška v platném znění, se podpisy na listinách považují za pravé tehdy, jsou – li na listinách úředně ověřené. ( mimo jiné )
A zde je „zakopaný pes“.
OVĚŘENÉ PODPISY JSOU DÍROU DO SYSTÉMU
Podpis na smluvní dokumentaci je umožneno ověřovat hned několika institucím, myšleno notářům, czech pointu, poštám, matrikám a v zahraničí též zastupitelským úřadům. Součtem přes 5000 subjektů mající různou úrověn správy dat a tedy i různou úrověn schopnosti odhalit zfalšovaný pas či občanský průkaz, plnou moc apod.
Ač by to tak býti nemělo, z logiky vyplývá, že čas ke kontrole pravosti občanského průkazu má poštovní úředník za přepážkou, mezi příjmem zásilek a prodejem stíracích losů, značně menší, než hodnotově stejný „ověřovatel“ v podobě notáře.
UKRÁST NEMOVITOST? JEDNODUCHOST SAMA
Zcizit, myšleno „ukrást“ nemovitost, není vúbec složitý proces k pochopení pro poctivě smýšlejícího.
O to jednodušší je pro osobu, která smýšlí kriminálně. Nutno podotknout, že správce vlastnických dat o nemovitostech, tedy katastrální úřad, nemá ve své moci kontrolu pravosti podpisu na smluvní dokumentaci. Zjednodušeně, je-li zloděj nemovitostí středně „šikovný“, katastrální úřad nemá prostředky, jak podvodný, avšak ověřený podpis na smlouvě odhalit. Spoléhá plně na razítko ověřovatele (pošty, notáře, matriky) a nemůže ani jinak.
CO ZLODĚJI NEMOVITOSTÍ ÚSPĚŠNĚ PADĚLAJÍ?
- občanské a cestovní průkazy
- falešné kupní smlouvy
- falešné plné moci
- podvodná notářská osvědčení
- padělané podpisy + padělaná razítka
JAK SE PODVODŮM S NEMOVITOSTMI BRÁNIT?
Pravidelně sledujte svůj majetek, který vlastníte nebo vlastnit budete (dědictví) a především o nežádoucích změnách buďte informováni včas.
Od 1. ledna 2014 jde čas proti poctivým.