Realitní trh čeká zásadní změna. Velmi neoblíbenou daň známou jako daň z převodu, nyní nazývanou daň z nabytí věci bude s největší pravděpodobností od dubna roku 2016 platit kupující. Návrh ministerstva financí v pondělí schválila vláda a nyní je na cestě do Poslanecké sněmovny.
Podle dosavadní úpravy platí daň z nabytí v zásadě ve většině případů prodávající, jsou ale případy, kdy se obě strany dohodnou a zaplatí ji kupující. Ovšem druhá strana obchodu je pro stát ručitelem za zaplacení daně. Vládou schválená úprava zruší toto ručení. Cílem je zjednodušit a zpřehlednit pravidla.
Co se změní?
„Úplně odpadne povinnost vkládat do smluv o převodu nemovitostí ustanovení, dle kterého se část finančních prostředků alokuje na zaplacení právě daně z nabytí nemovitých věcí“ říká Mgr. Michal Klusák, hlavní právní analytik serveru Katastr365.cz. Jednoznačné vymezení nabyvatele jako poplatníka daně odpovídá koncepci většiny evropských zemí, uvedlo ministerstvo financí v návrhu. Daň z nabytí nemovitých věcí činí čtyři procenta z kupní ceny (případně úředně stanovené nabývací hodnoty). Při nákupu bytu za milion korun tak lidé na dani státu odvedou 40 tisíc korun. Sazba daně vzrostla v roce 2013 o jeden procentní bod z původních tří procent.
Zdraží nové byty?
Chystanou změnu kritizují například developeři, povede prý ke zdražení nových bytů. Dle Mgr. Klusáka ze serveru Katastr365.cz se zde nabízí ještě další nejistá situace. „Velmi mě bude zajímat, jak si s touto novelou poradí banky, které financují nákupy prostřednictvím hypotečních úvěrů. Že by prodávající zlevnil o 4%, jak to předpokládá ministerstvo financí, si nemyslím, spíše se o 4% zvedne zátěž na vlastní zdroje kupujícího. Ten totiž bude muset složit bance ustanovené procento vlastních zdrojů, obvykle 10 – 20% a dále bude nově muset zaplatit ještě tuto 4% daň. Stávající úprava byla v tomto duchu liberálnější ke kupujícímu, daň obvykle platil prodávající a hradila se ze zaplacené ceny za nemovitost. Kupující si tedy půjčoval na nemovitost. Je nepravděpodobné a právně složitě realizovatelné, aby bankovní dům hypotečním úvěrem nebo jakýmkoliv účelovým typem úvěru mohl financovat budoucí dlužnou daň“.