
Převod nemovitosti na katastru by měla být jen nezbytná formalita. Ovšem jsou situace, kdy se takový jednoduchý úkon může změnit v noční můru. Tak tomu bylo v případě rodiny, která prodávala samostatný byt a přitom přišla i o garáž. V daném příběhu se naštěstí majitelé o svůj majetek zajímali a společně s právníky chybu úřadu odhalili.
Rodina ze Středočeského kraje se rozhodla prodat menší byt, který vlastnila v bytovém domě. Součástí prodeje byl i podíl na společných prostorách, který odpovídá výměře bytu. Jde o zcela standardní záležitost. Realitní makléř, který se o prodej staral, zajišťoval také převod v rámci katastru nemovitostí. Na základě podkladu byl sepsán návrh na vklad, ovšem z nějakého důvodu došlo k tomu, že na katastru došlo k zápisu v jiné podobě, než v jakém byl návrh podán. Ať už chybou či nedopatřením se tak stalo, že společně s bytovou jednotkou a podílem na společných prostorách byl navíc převeden podíl za garážové stání v hodnotě několik stovek tisíc korun.
Včasné napadení řízení zachránilo majetek
Samotné garážové stání přitom součástí kupní ceny vůbec nebylo a původnímu vlastníku tak vznikla významná finanční škoda. Realitní makléř společně s majiteli se naštěstí o celou transakci aktivně zajímali a tak zavčasu přišli na to, že podklady podané na katastr a zápis, který byl na katastru proveden neodpovídají. Okamžitě kontaktovali právníky ze služby Katastr365.cz a společně podali nesouhlasné stanovisko s provedeným vkladem. . Katastrální úřad následně napravil své pochybení a došlo k opravě údajů do souladu s návrhem na vklad. Díky včasnému řešení byl majetek rodiny navrácen zpět a zachráněn.
Zpětné řešení prakticky neexistuje
Pokud by se chybu se přišlo až po 30 dnech po zápisu nového stavu byla by náprava zřejmé chyby úřadu velmi komplikovaná a vyžadovala by rozhodnutí soudu. Do té doby by měl by nový majitel plné právo právně nakládat s garážovým stáním, prodat ji, finančně zastavit a běžně využívat a původní majitelé by s tímto nemohli prakticky nic udělat. „Jedinou cestou by bylo požádat nového majitele o doplatek ceny. Pokud by však nový majitel toto odmítl, nezbylo by než se obrátit na soud s žalobou na určení vlastnictví k nemovitosti a celý proces chybného úkonu úřadu zvrátit zpět. Náklady na soudní řízení, advokáty a obětovaný čas na záchranu garážového stání a doba řízení by však snadno mohla překročit jeho původní pořizovací cenu. Pikantní by byla nutnost následně v dalším sporu vymáhat tyto prokazatelné náklady po instituci, která chybu způsobila, tedy katastrálním úřadu, což by byl další letitý soudní spor,“ říká Michal Klusák, hlavní právní analytik hlídací služby Katastr365.cz.
Chraňte svůj majetek
Takové chyby se mohou stát velmi snadno. Každým rokem je v rámci katastru nemovitostí převedeno několik set tisíc nemovitostí. Jenže to nejsou jediná rizika, která se nemovitostí týkají. V posledních letech se stále častěji objevují podvodné pokusy o prodej nemovitosti. V ohrožení jsou zejména senioři. „I přes neustálou osvětu jde o velmi ohroženou skupinu lidí, která se jen stěží brání dobře organizovanému nátlaku šmejdů. Mám za to, že je to i morální povinnost dětí, pomoci starším rodičů se zákony a technologiemi, ostatně veškerý majetek vč. nemovitostí budou po rodičích stejně jednou dědit.“ říká Michal Klusák, hlavní právní analytik rodinné hlídací služby Katastr365.cz. K problémům dochází i v rámci exekucí či věcných břemen. Byla zaznamenána celá řada případů, kdy se na majetku nic netušících majitelů objevila plomba a nemovitost se ocitla v přímém ohrožení.
Řešením je pravidelně kontrolovat vlastní majetek. Existují služby, které dovedou hlídat katastr u všech nemovitostí v širší rodině současně a to bez nutnosti navštívit katastrální úřady na různých místech ČR. Pomocí E-mailu posílají informaci při jakékoli změně. „Včasná informace o tom, že se s rodinnou nemovitostí ve 20 denní ochranné lhůtě něco děje, je jistou obranou proti nenechavcům a podvodníkům a to bez dalších právních a jiných nákladů..“, dodává Klusák.
Na změny ve výpisu nemovitosti by měl vlastníka nově uvědomit i místně příslušný katastrální úřad doporučeným dopisem. Na korespondenci se však nemůžete vůbec spolehnout. Pokud se vlastník stane obětí zloděje, který si dá práci s „krádeží“ nemovitosti, neexistuje pro podvodníka nic snazšího, než zfalšovat i plnou moc a na poštovní přepážce nechat dopisy na 30 dnů přeposílat přímo do svých rukou, tak aby se k vlastníkovi doporučený dopis o změně na katastru nikdy nedostal.