Přelomové rozhodnutí Ústavního soudu

Podle nového rozhodnutí Ústavního soudu lze získat nemovitost i od ne-vlastníka. ÚS tímto verdiktem zrušil dřívější rozhodnutí Nejvyššího soudu, který takové nabytí majetku dosud nepřipouštěl.

Soudce US Jaromír Jirsa vysvětluje, že nabytí od ne-vlastníka možné v situaci, kdy kupující nemá šanci zjistit, že například zápis v katastru nemovitostí neodpovídá skutečnosti. Tedy, že je jako vlastník zapsána osoba, která kupříkladu zápis získala jinou než běžnou, legální cestou. Kupující je tedy chráněn.

Ústavní soud  rozhodl ve prospěch žalobce – stěžovatelky, která před 9 lety koupila nemovitost, aniž by tušila, že má více vlastníků. Zmíněnou nemovitost v roce 1995 koupilo neformálně utvořené sdružení složené z právnické a fyzické osoby, a to ze společných peněz, v katastru nemovitostí ale byla zapsaná v pozici vlastník pouze firma.

Sdružení později ukončilo činnost a nemovitost dalo k prodeji. Nezapsaná fyzická osoba se v roce 2009  začala domáhat určení vlastnického práva, a prohlašovala, že i ona je spoluvlastníkem nemovitosti.

Prvoinstanční – okresní soud souhlasil s tvrzením fyzické osoby a vydal rozhodnutí, kterým občana do pozice vlastníka vrátil a to se všemi jeho právy, samozřejmě nepravomocně. Rozhodnutí bylo napadeno odvoláním a krajský soud dal za pravdu pro změnu stěžovatelce. Na řadu přišel Nejvyšší soud  a ten se ve svém názotu přiklonil zpět na stranu fyzické osobu, přičemž tvrdil, že  jen dobrá víra nabyvatele ke vzniku vlastnického práva nestačí a vlastnické právo nelze nabýt od nevlastníka. A to ještě nebyl konec.  Jasno do vypořádání vnesl až aktuální nález Ústavního soudu, který se přiklonil na stranu stěžovatelky – žalobkyně.

„Stěžovatelka za žádných okolností nemohla tušit, že stav neodpovídá skutečnosti. V katastru nemovitostí nebyla ani zmínka o tom, že vlastníkem není pouze právnická osoba – neexistovala žádné indicie, že by to mělo být jinak,“ popsal způsob úvahy soudce zpravodaj Jirsa.

Mějte změny v katastru pod kontrolou, ozvěte se okamžitě

US  především přihlédl především k nedostatku aktivity vedlejšího účastníka – fyzické osoby, který po neřešil nesprávný zápis vlastnického práva v katastru nemovitostí, a porušil tak zásadu, že bdělým náleží práva.

Neriskujte, hlídejte změny v katastru!
Sjednat online

Nejčtenější články

PHP/Symfony programátor – senior

10. dubna 2018 min.
Jana Obermajerová Jana Obermajerová

Zdražení nemovitostí o 4 % se odkládá

23. února 2016 min.
Jana Obermajerová Jana Obermajerová