Člen výboru zaplatil škodu ze svého

Bydlíte v bytovém domě a stále platíte za hříchy svých výborů?  Máte sousedy, kteří občas nezaplatí? Chtějí výbory, aby se dluhy a škody rozpočítaly mezi všechny vlastníky? Řekněte důrazné NE a šetřete své peníze.

Členové výboru jsou nově odpovědní svým osobním majetkem za práci řádného hospodáře. Způsobí-li svým jednáním škodu, tak ji také zaplatí. Nové paragrafy zákona č. 89/2012 nabírají na síle.

Mladší generace nechce platit za chyby výborů
Vlastníci se krůček po krůčku osmělují, především mladší, nastupující generace, využívá plně své zákonné možnosti a odmítá platit  za škody způsobené neznalostí členů výboru. A zákony jim jsou naproti, škody lze sanovat  po členech statutárních orgánů až 10 let zpětně. Právní magazín Výbor, který vzdělává předsedy bytových domů a ostatní členy statutárních orgánů, přináší příběh člena výboru, který byl milý, hodný, ale nebyl důsledný. Zatímco dříve by nad způsobenou škodou pokrčil rameny a řekl „pardon“, dnešní pořádky umožňují škody sanovat přímo na osobním majetku člena výboru. Jedna nepřihlášená pohledávka dlužícího souseda by dříve byla škodou pro všechny, dnes ji zaplatí konkrétní člen – hospodář, který pochybil.

 

Vůči některým členů výboru není nový zákon fér 
Dle Jana Bauera z Klusák Advokátní Kancelář – Law Firm, která se specializuje na právo bytového spoluvlastnictví, SVJ a bytová družstva, je současné nastavení na jednu stranu nefér vůči členům výborům, kteří svou práci dělají prakticky zdarma s velkým rizikem majetkové odpovědnosti. Na druhou stranu je pochopitelné, že není možné, aby bytové domy byly zastupovány lidmi, kteří na odborné řízení domu a skládání účtů vlastníkům nemají potřebné právní, účetní a procesní znalosti a svým handicapem stojí za škodami, které dosud přenášeli na bedra nic netušících vlastníků.

Řešení je v celku jednoduché
Situace se mění každým dnem, odborné advokátní firmy denně oslovují nastupující nové výbory, ale i jednotlivci, kteří chtějí pomoci se škodami, kteří bývalí členové výborů způsobili a odmítají je hradit ze společných peněz. Fenoménem doby jsou insolvenční a exekuční řízení vlastníků, kteří čelí systematicky vyvolané a řízené dluhové situaci. Výbory obvykle vůbec neví, jak je zásadně důležité pro jejich vlastní osobní majetkové dobro mít detailní přehled o finanční situaci všech vlastníků v domě, o exekucích a insolvencích tykajících se bezpodmínečně všech spoluvlastníků a především jejich bytových jednotek, kde se tyto informace zapisují. I vlastník, který nic nedluží může být pro výbor rizikem.

„Smysl má kontrolovat jen a jen výpisy jednotek v katastru, jednu po druhé a pravidelně, ideálně každý týden. Žádná jiná metodika jednoduše ze zákonných důvodů a vyhlášek nefunguje na 100%“,  říká právní analytik  Bauer

Příběh neúmyslné škody z nepřihlášené pohledávky k insolvenčnímu řízení ve společenství vlastníků, zmapované redaktory Magazínu Výbor,  přinášíme s laskavým svolením i našim zákazníkům.

 

Neriskujte, hlídejte změny v katastru!
Sjednat online

Nejčtenější články

PHP/Symfony programátor – senior

10. dubna 2018 min.
Jana Obermajerová Jana Obermajerová

Zdražení nemovitostí o 4 % se odkládá

23. února 2016 min.
Jana Obermajerová Jana Obermajerová