Zfalšovaný podpis a 8 letý maraton soudů

Celkem pět soudů musel absolvovat poškozený Jozef Král z Netolic na Prachaticku. Cesta za právem mu vzala více než 8 let života, finanční náklady nepočítaje. Vše začalo zfalšováním podpisu poškozeného, který vedl až k exekuci a prodeji nemovitosti v dražbě. Později se u soudu prokázalo, že pan Král byl poškozen a podveden. Obvodní soud nárok na náhradu škody pana Krále v roce 2009 uznal, aby jej následně Městský soud, coby odvolací, zrušil. Pan Král se však rozhodl bojovat a po 6 letech se dočkal rozsudku Ústavního soudu, který se jej zastává a je závazný pro Městský soud, který bude o kauze rozhodovat znovu.

Na první pohled se zdá, že podobná situace se netýká nikoho z nás. Zřejmě to samé si myslel i poškozený Jozef Král. A to až do okamžiku, než byl zfalšován jeho podpis vedoucí k exekuci a prodeji jeho nemovitého majetku. Pan Král se však bránil, požádal Okresní soud v Prachaticích o odložení exekuce do doby, než bude nezpochybnitelně prokázáno, komu patří zfalšované podpisy. Okresní soud však ve věci nerozhodl a tím umožnil exekutorovi, aby nemovitost s nevyjasněnou právní vadou vydražil a zpeněžil. Co stálo za liknavostí soudu lze jen spekulovat. Pravdou však je, že poškozený přišel o svou nemovitost. Pan Král se však nevzdal a pustil se do dlouhého a drahého boje se soudy a úřady. Následovalo složité zpětné prokazování platnosti podpisu, grafologické posudky, žaloby a odvolání.

Na scénu poprvé vstupuje Ústavní soud, píše se rok 2009, který potvrzuje, že byl pan Král zfalšovaným podpisem a nařízenou dražbou poškozen. Zdá se, že případ by měl nyní nabrat rychlého spádu a poškozený by se měl poměrně hbitě dostat, když ne k emocionální kompenzaci, tak alespoň k té finanční. Opak je ovšem pravdou. Případ prošel dalšími soudy, trvalo to dalších 6 let, aby před pár dny do situace promluvil opět Ústavní soud, který se zastává pana Krále podruhé. Poškozený je však i po 8 letech teprve v poločase.

 

Dražba vynesla o 70% méně, než byla hodnota domu
Nemovitost v tržní ceně 3,0 mil Kč byla v dražbě prodána za třetinovou cenu. Poškozenému tak vznikla finanční škoda v řádech milionů. Všemu mohl předejít Okresní soud v Prachaticích, kde poškozený již v počátku případu žádal o odložení dražby do vyjasnění rozporu s podpisy. Nečinnost Okresního soudu a z toho vzniknuvší škodu označuje Ústavní soud po letech jako za odpovědnost státu. Pana Krále nyní čeká druhé rozhodování Městského soudu, pro který je nález Ústavního soudu závazný. Není se čemu divit, že se rozhodnutí poškozený osobně neúčastnil. Po letech rozhodovaní nahoru a dolů, snad u všech soudů v ČR, se dá jen složitě hovořit o spokojenosti nebo zadostiučinění. Proto doporučujeme, kontrolujte si rodinné nemovitosti v katastru pravidelně, minimálně 1x týdně. Kontrolujte nemovitosti rodičů, babiček a dědečků, jedná se vaše budoucí dědictví. Věnujte se všem změnám, všem zápisům, zejména pak exekucím, břemenům a vkladovým řízením na změnu vlastníka. Spoléhat se na soudy je velmi nejisté řešení. O ceně soudů, nákladech za právníky a letech nejistoty, ani nemluvě.

Neriskujte, hlídejte změny v katastru!
Sjednat online

Nejčtenější články

PHP/Symfony programátor – senior

10. dubna 2018 min.
Jana Obermajerová Jana Obermajerová

Zdražení nemovitostí o 4 % se odkládá

23. února 2016 min.
Jana Obermajerová Jana Obermajerová