Můj pozemek není můj pozemek?

Skoro by se zdálo, že se jedná o parodii na známou hlášku z filmu „Kurva, hoši, guten tag“. Bohužel, o tom, že se o žádnou parodii nejedná se aktuálně přesvědčují desítky majitelů pozemků na šumavsku. V historii legálně koupili rozsáhlé pozemky od přímého majitele nebo zprostředkovaně přes realitní kancelář. Zaplatili za ně sjednanou cenu a odvádějí poctivě daně. Na pozemích vystavěli komerční stavby, hotely, penziony a užívají je v souladu s platným zápisem v katastru.

 

Zápis v katastru platí, pokud stát neprohlásí, že neplatí

Je nesporné, že jediným důkazem o vlastnickém právu je správný a řádný zápis do veřejného seznamu, jehož status od 1.1.2014 získal i katastr nemovitostí.  Po dvou letech účinnosti nového občanského zákoníku však katastrální úřady volají do světa pro veřejnost poměrně novou informaci. Upozorňují, že všechny typy zákonných práv, které mohou z historie nakládání s pozemky omezovat vůbec v katastru nenajdete. V mnohých, vlastně většinových případech se jedná o práva státu. Abychom si v tom udělali pořádek. Zápis v katastru bez jakékoliv pochyby platí a je jediným důkazem o vlastnictví. To platí, pokud státní moc náhodou u vašeho pozemku neprohlásí, že to neplatí.

i-biosfer_1

Správa šumavského parku vytahuje zákon z roku 1991

Na problém upozorňuje správa šumavského národního parku, která aktuálně vyřizuje žádost o souhlas s výstavbou pana Romana Kreuzigera st., kterého si mnozí dříve narození vybaví coby cyklokrosového závodníka.

Správa parku poněkud překvapivě oživuje paragraf v zákoně o ochraně přírody a krajiny a chystá se jej uplatňovat. V něm je psáno, že všichni vlastníci nezastavěných pozemků je musí přednostně nabídnout státu a pokud stát své právo nevyužije, mohou je dále prodat třetí osobě. Problém je v tom, že stát takovýchto nabídek odkupního práva mnoho za poslední roky nedostal. Prakticky žádné a to zákon platí od roku 1991.

Co z toho plyne?
Pokud by soudy přitakaly faktu, že stát byl krácen na svých právech, které ovšem nebyly formou věcného břemene zapsány do katastru nemovitostí, znamenalo by to neplatnost následných nabývacích úkonů, tedy prodeje pozemků mezi bývalým a novým vlastníkem.  „Snad světlou výjimkou by mohly být převody starší 10 let, kde by bylo možné uplatnit právo vydržení,“ říká Michal Klusák, hlavní právní analytik serveru Katastr365.cz

Problém se týká až 100 000 pozemků v celé ČR

Zdaleka se nejedná o problém pouze Šumavy. Zákon platí plošně, tedy i pro další parky, Krkonošský, České Švýcarsko, Podyjí a Národní přírodní rezervace a Národní přírodní památky.  Dle vyjádření  Pavla Hubeného, které poskytl serveru Idnes.cz je čitelné, že stát je situací sám zaskočen a spory zatím neinicioval, ale obecně je nevylučuje.

Dle katastru „problém není v katastru“

Je pravdou, že problém není v katastru. Je ale také pravda, že problém v katastru vlastně je. Katastr nemovitostí byl prohlášen veřejným seznamem, zjednodušeně, co je psáno ve veřejném seznamu je dáno.  To stále platí. Ale platí také, že to co tam psáno není vlastně může platit také. Což je šílený chaos.

Neriskujte, hlídejte změny v katastru!
Sjednat online

Nejčtenější články

PHP/Symfony programátor

10. října 2016 min.
Jana Obermajerová Jana Obermajerová

Zdražení nemovitostí o 4 % se odkládá

23. února 2016 min.
Jana Obermajerová Jana Obermajerová